Nyheder fra SfB
![]() |
TO SYDFYNSKE DRENGE UDTAGET TIL DBU TALENTCENTERDe to 2009'ere, Jonathan Friis og Lukas Legaard, skal i starten af december deltage i DBU's talenttræning i Vildbjerg.
Jonathan startede sin karriere i Tåsinge forenede Boldklubber, hvorefter han i en årrække spillede for os i SfB, inden han som U13 skiftede til hans nuværende klub, OB.
Lukas er ligeledes i OB, men er oprindeligt fra Egebjerg Fodbold, hvorfra han som 9-årig skiftede til SfB. Som U14 trak han den stribede trøje over hovedet og er i dag sammen med Jonathan en del af Odense klubbens U15-trup.
Begge drenge har fortsat tæt tilknytning til deres gamle U15-årgang her på Sydfyn og ses derfor også ofte i klubben, når deres venner spiller kamp.
Vi glæder os til at følge jer fremover. Læs mere om deres udtagelse på OB's hjemmeside: Foto: privatfoto |